Food styling mesterfokon: textilek, anyagok, formák, kiegészítők
Bármennyi időt is töltünk a konyhában, fontos, hogy a hasunk mellett a szemünket is jól tudjuk lakatni. Triviális, de igaz: ha szépen tálalt étel vár minket az asztalon, jobban esik az étkezés is.
Hétvégén ellátogattunk a Papp László Budapest Sportarénában megrendezett Konyhakiállításra, ahol a Miele Magyarország szervezésében részt vettünk a Food. Design. Brunch. eseményen. Iklódi Dóra food stylist ráérős reggeli fogásokat gondolt újra a színpadon egy tálalás design villámkurzus keretében, ahol elkalauzolt minket a tiszta formák és látványos tányérok világába és olyan extra tippeket is megosztott, amikkel mesterfokra emelhető az otthoni tálalás.
Így nyűgözd le a vendégeidet – Iklódi Dóra food stylist tippjei:
● Érdemes nyitott szemmel járni a piacokon, zsibvásárokon, hiszen ilyen helyeken lehet a legszebb kincsekre bukkanni.
● Egy rusztikus fa deszkát használhatunk tálalásra, de akár fotóháttérnek is tökéletes.
● Egy pasztell színű – drapp, halvány rózsaszín, halvány kék – lenvászon kendőt használhatunk textilszalvétaként vagy fotózáshoz dekornak is.
● Barna sütőpapírt gyűrjünk össze, simítsuk ki kissé és már tálalhatunk is rá például szendvicset, pogácsát, péksüteményt.
● Egy kis friss zöld feldobja az ételt, fotót, legyen az mikrozöld vagy csak pár szál friss virág dekornak.
A Miele Nagyszínpadán látott kedvenc receptünk a kanapé szendvics füstölt lazaccal, kapros túrókrémmel, savanyított retekkel és mikrozölddel volt, ami egy különleges étel, ugyanakkor a megfelelő konyhai berendezéseknek és néhány ügyes trükknek köszönhetően otthon is könnyen elkészíthető.
Ráérős reggeli és vendégváró brunch recept a Miele ajánlásával
Kanapé szendvics füstölt lazaccal, kapros túrókrémmel, savanyított retekkel és mikrozölddel
Hozzávalók 4 főre:
● 1 db bagett
● 1 kis csomó retek
● mikrozöld
● 100 g füstölt lazac
● 200 g túró
● 1 kis csokor friss kapor
● mikrozöld
● só, bors
● 1,8 dl almaecet vagy fehérborecet
● 3 ek méz
A retket előző este megtisztítjuk és gyaluval vagy késsel vékony szeletekre vágjuk. Egy kis lábasban összemelegítjük a vizet, ecetet és mézet. A retket egy lezárható dobozba vagy befőttesüvegbe tesszük és ráöntjük az ecetes levet. Szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni, majd tegyük hűtőbe egy éjszakára. A kaprot finomra vágjuk. A túrót egy villa vagy botmixer segítségével krémesre dolgozzuk a sóval, borssal és a friss kaporral. A bagettet felszeleteljük, megkenjük a túrókrémmel, ráhelyezzük a lazacot, majd a savanyított retket.
#Food design tipp: Add meg az otthon készült ételeknek a minőségükhöz méltó befejezést és a tálalás előtti utolsó simításokat: az elkészült ételhez érdemes mikrozöldeket adni, például borsó hajtással díszíteni a szendvicseket. Nagyon jól passzol az ízvilághoz és remekül is mutat majd.
Fenntarthatóság: 5 nagyszerű tipp, hogy az egyszerű, alábecsült alapanyagok újjászülessenek
Az ételkészítésnél és a tálalásnál is újra meg újra felmerül a kérdés: hogyan főzzünk fenntarthatóan? Mit jelent az egyáltalán, hogy „fenntartható konyha”?
A hétvégén megrendezett Konyhakiállításon többek között erre is kerestük a választ. Emellett részt vettünk egy tálalás design villámkurzuson is a Miele Magyarország szervezésében Iklódi Dóra food stylisttal, aki egy egyszerű reggeli ételt varázsolt olyan látványos fogássá, amivel elkápráztathatjuk a barátainkat és családunkat egyaránt.
A fenntartható konyha egyik fő alapelve, hogy mindent felhasználunk, nincsen konyhai maradék – ehhez hozott nekünk 5 pofonegyszerű tippet a stylist.
5 tipp a konyhai hulladék csökkentéséhez:
Ne dobd ki a zöldségek levelét! Karalábé- vagy reteklevélből például remek pesztó készülhet.
A zöldségek pucolásánál keletkező maradék felhasználásából, pl. a lehámozott répa vagy krumpli héjából főzz zöldség alaplevet.
A megmaradt kiflit, kenyeret szárítsd ki és daráld le – voilá, kész is a házi zsemlemorzsa.
A megmaradt citrommal ragyogóvá varázsolhatod a konyhát, gondolj csak a citromlé vízkőoldó hatására.
A kávézaccot keverd a virágföldhöz ültetésnél és gyönyörködj a burjánzó növényeidben.
A fenntartható étkezés másik fő alapelve, hogy szezonalitásra törekszünk: azokból az alapanyagokból készítünk ételt, amiknek éppen idénye van, elérhetők lokálisan – legjobb, ha a helyi piacokon, kistermelőktől beszerezve. Egyszerű alapanyagokból egy kis kreativitással és a megfelelő konyhai berendezésekkel különleges ételeket készíthetünk.
Ezúttal egy gombás – kolbászos frittatát készített el nekünk Kis Sándor, a Miele séfje, ami alapvetően egy szerény étel, de ha egy kis csavart viszünk az elkészítésbe és a tálalásba, tökéletes vendégváró fogás születhet belőle.
Gombás-kolbászos frittata, ahogy a Konyhakiállítás Miele Nagyszínpadán láthattuk
Hozzávalók 12 adagra:
● 10 db tojás
● 150 g kolbász
● 150 g csiperke gomba
● só, bors
● petrezselyem
● olaj a forma kikenéséhez
A kolbászt felkarikázzuk, a gombát megtisztítjuk és felszeleteljük. A tojásokat habosra verjük a sóval, borssal, belekeverjük a finomra vágott petrezselymet is. A muffin formákat vékonyan kiolajozzuk. Elosztjuk a formákban a kolbászt és gombát, majd ráöntjük a tojást. 200 fokra előmelegített sütőben 5-10 perc alatt megsütjük.
#Food design tipp: aki szereti a csípőset, az nyugodtan tegyen a frittata tetejére egy kis szálas chilit vagy chilipelyhet. Ezek az fűszerek nem viszik el az étel túlzottan, hiszen a chili csípősségét adó magot nem tartalmazzák. Csupán egy kis extra rafinériát adnak, ami pikánssá teszi az ételt.
5 nagyszerű tipp, hogy az otthon készült fogások az Instán is jól mutassanak
Az elmúlt hétvégén a Sportarénában tartott Konyhakiállításon jártunk, ahol a fő kiállító, a Miele Magyarország szervezésében részt vettünk a Food. Design. Brunch eseményen. Iklódi Dóra food stylist olyan ízletes reggeli fogásokat hozott nekünk, amelyekkel remekelni tudunk a család és barátok előtt, és egy villámkurzus keretében megosztotta velünk tálalási praktikáit is.
A kedvenc receptünk egy kókuszos tápiókapuding mangóval és ehető virággal, ami egy látványos, különleges desszert, de néhány ügyes trükknek köszönhetően otthon is könnyen elkészíthető. “Igyekszem elkalauzolni az érdeklődőket a tiszta formák és látványos tányérok világába olyan praktikákat ajánlva, amelyek mind tálalás design, mind feed design szempontból megállják a helyüket.” – mondja Dóra. A receptben való elmélyülés előtt lássuk, hogyan emelhetjük tálalási szokásainkat a következő szintre – az ebédlőasztalon és az Instagram oldalunkon egyaránt.
Ételfotózás / Iklódi Dóra food stylist tippjei:
● Fotózz természetes fénynél, kerüld a lámpafényt!
● Az ételfotókon leginkább a felülről, 90 fokból fotózott fogások mutatnak jól.
● Hármas szám mint ökölszabály: három minipite, három tányér étel, stb. Sokkal szebben lehet elhelyezni a páratlan számú tányérokat, ételeket a párosaknál.
● Színben és stílusban harmonizáló kiegészítőket használjunk: textilek, evőeszközök, tányérok, virágok – mind hasonló tónusban, egymáshoz igazítva.
● Sokat számít a téma: egy desszert vagy péksütemény például mindig népszerű választás.
Ráérős reggeli és vendégváró brunch recept (vegán, cukormentes),
Iklódi Dóra food stylist ajánlásával
Kókuszos tápiókapuding mangóval, ehető virággal, ahogy a Konyhakiállítás Miele Nagyszínpadán láthattuk
Hozzávalók 8 adagra:
● 80 g aprószemű tápiókagyöngy
● 500 ml víz
● 300 ml kókuszital
● 50 g nyírfacukor
● 1 db mangó
● 1 db lime leve
A tápiókagyöngyöt 500 ml forrásban lévő vízbe tesszük. Állandó keverés mellett kb. 10-15 percig főzzük, amíg megduzzad és teljesen áttetszővé válik. Hozzáöntjük a 300 ml kókuszitalt az édesítőszerrel, és néhány percig főzzük, amíg besűrűsödik. A mangót meghámozzuk és a gyümölcshúst levágjuk a magról. Nagyobb darabokra vágjuk és a lime levével együtt botmixerrel pürésítjük. A pohárkrémhez a poharakba adagoljuk a tápiókapudingot, majd rákanalazzuk a mangót is.
#Food design tipp: ennek a desszertnek kifejezetten jól állnak az ehető virágok, mint például az árvácska vagy a mézvirág. Az egyébként nagyon gyorsan fonnyadó ehető virágok – minden más élelmiszerhez hasonlóan – a Miele egyes hűtőiben akár 5x tovább is elállnak, köszönhetően az ideális páratartalom szabályozásnak.
3 izgalmas, exkluzív alapanyag, amivel mesterfokra vihető az otthoni tálalás
A rohanó hétköznapok örvényében hétvégén van időnk igazán lelassulni, kikapcsolódni, elmélyülni és a főzés örömére, ízek élvezetére koncentrálni. Az elmúlt hétvégén a Sportarénában tartott Konyhakiállításon jártunk, ahol a fő kiállító, a Miele Magyarország szervezésében egy tálalás design villámkurzuson vettünk részt.
“Olyan ráérős reggeli fogásokat mutattam, amelyekkel remekelni tudunk a család, a barátok előtt vagy akkor, ha magunkat akarjuk egy kicsit kényeztetni.” – mondja Iklódi Dóra, az esemény food stylistja.
Az ízek mellett az ételek tálalására, vagyis a food designra is nagy hangsúly került a Miele színpadán, a recept mellett megismerhetitek kedvenc ellesett praktikáinkat is.
Spárgasaláta buggyantott tojással, pirított magkeverékkel
Hozzávalók 2 főre:
● 1 csokor spárga
● 6 marék madársaláta
● 2 marék magkeverék
● 2 db tojás
● só, bors
● 50 g vaj
● 2 tk ecet
Dresszinghez:
● 1 ek balzsamecet
● 3 ek citromlé
● 1 tk cukor
● csipet só
● 4 ek olívaolaj
A spárgát megmossuk és a fás részét eltávolítjuk. Feldaraboljuk és enyhén sós vízben 3-4 percig főzzük. Ezután jéghideg vízbe tesszük és pár percet hagyjuk hűlni. Kiszedjük papírtörlőre, leitatjuk róla a vizet. A vajat serpenyőben felhevítjük, rádobjuk a spárgát és megpirítjuk rajta. Tegyük félre langyosra hűlni. Egy nagyobb tálban a madársalátát, spárgát és dresszinget alaposan összekeverjük.
Sokan félnek a buggyantott tojás elkészítésétől, pedig nem ördöngösség: forraljunk fel 1 liter vizet egy nagy csipet sóval és az ecettel. A víznek elég gyöngyöznie. A tojásokat egyesével egy csészébe vagy tálkába ütjük, innen pedig a vízbe állított merőkanálba zuttyantjuk óvatosan. 2 perc főzés után a merőkanálból a vízbe fordítjuk, további 2-3 percig főzzük. Szűrőkanál segítségével kimerjük, és egyből tálaljuk vagy hideg vízbe helyezzük. Aki nem szereti a buggyantott tojást, az készítheti szuvidálva is, kíméletes technológiával a Miele gőzpároló segítségével, amiben a tojások 45 perc alatt egy egészen egyedi, különlegesen finom, zselés állagot kaptak.
Majd egy serpenyőt felhevítünk és megpirítjuk rajta a magvakat. Tálalásnál a tányérba szedünk a spárga salátából, megszórjuk a magvakkal és a tetejére helyezzük a tojást.
Dóra tálalás közben megosztotta velünk 3 kedvenc alapanyagát, amik segítségével kihozhatjuk a maximumot ételeinkből, íme:
1# Remek alapanyag a tálaláshoz például a Maldon só, sókristály formájának köszönhetően látványos befejezést kölcsönöz az ételeknek.
2# A mikrozöldek rengeteg értékes hatóanyagot rejtenek és roppant jól is mutatnak, díszítsünk például szendvicseinket borsóhajtással.
3# Kirobbanó gyümölcshatást adnak a liofilizált, vagyis fagyasztva szárított gyümölcsök. Az édes ízekhez jól passzol például a málna vagy az eper, akár darabosan, akár porrá őrölve a tetejére hintve.