17 + 5 bevált trükk: Így süss tökéletes karácsonyi süteményt
Közeledik a karácsony és ezzel együtt a nagy sütés-főzések ideje is. A karácsonyi menüsor még csak-csak összeáll, de valljuk be, hogy a sütéssel sokan hadilábon állunk. A szerencséseknek kéznél van egy nagyi – mert mint tudjuk, süteménykészítésben a nagymamák verhetetlenek! De nagyszülői-szülői segítség híján sokunknak tört már bele a bicskája a karácsonyi süteményekbe.
Hogy segítsük a stressz mentes karácsonyt, összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot, ami nem csak a kezdő háziasszonyoknak válhat hasznára. Segítségükkel, higgyétek el, még élvezni is fogjátok a készülődést, és legközelebb alig várjátok majd, hogy újra megmutathassátok, mit is tudtok.
Tanácsok és tippek:
– Finom roppanós habcsók csak porcukorból készíthető.
– A leveles tésztákat előmelegített sütőben, 200-220 °C-on sütjük, alsó-felső sütésen nem légkeveréssel!
– A leveles tésztát előre betölthetjük, majd tojással lekenve, folpackkal letakarva akár egy éjszakán át is tárolhatjuk a hűtőben. Sütés előtt kb. 10-15 perccel elég, ha kivesszük, fél óra múlva kész a friss, ropogós reggeli.
– Linzerhez, illetve hidegen – sütés nélkül készült – sütikhez/krémekhez mindig porcukrot használjunk!
– Az omlós tésztáknál (pl. linzer) mindig hideg alapanyagokkal dolgozzunk!
– Igazi finom házi karamell és bármilyen más szirup- is csak kristálycukorból készíthető. A cukorpótlók nem karamellizálhatók.
– Kakaós csigánál nem folyik ki a töltelék, ha a tésztát megkenjük olvasztott vajjal vagy margarinnal, erre kerül a cukros kakaó, majd ezt alaposan lespricceljük vízzel.
– A töltelékbe vagy díszítésre szánt diót érdemes megpörkölni, mert sokkal finomabb íze van.
– A fel nem használt egész vagy darált diót tartsuk fagyasztóban, így sokáig eltartható. Nem avasodik meg.
– Díszítésként a porcukrot csak akkor szórjuk a tésztára, ha már kihűlt, mert különben ráolvad.
– Nem szárad ki, illetve tovább friss marad a bejgli, ha a töltelékbe reszelünk egy fél almát.
– Sokféle süteményt le lehet fagyasztani (élvezeti értékéből nem veszít, állaga nem romlik), így előre tudunk dolgozni karácsonyra, egy csomó időt megspórolva. (pl. bejgli, zserbó, piskóta, linzer illetve linzertésztából készült sütemények… stb.)
– Kelt tésztákhoz csak hagyományos cukor használható. A cukorpótlókkal nem kel meg a tészta rendesen, mert az élesztőgombák számára nem jelentenek táptalajt.
– A kelesztés titka: az élesztőt mindig kéz meleg, cukros tejbe kell morzsolni, és feloldódásig keverni kell. Ezután meleg, huzatmentes helyen 10 percre letakarjuk – ha ennyi idő alatt nem fut fel, akkor rossz az élesztőnk, frisset kell venni.
– A cukor nem kizárólag édesítőszerként szerepel a receptekben, krémesítő, állag javító hatása is van. Ezért a legtöbb süteménynél nem lehet kispórolni. Ezen felül szép aranybarna színt ad a péksüteményeknek, de felel az ételek nedvességtartalmáért is.
– Sem a méz, sem a porcukor nem használható azoknál a süteményeknél, ahol habosítanunk kell a puha vajat. Ez csak kristálycukorral, barna cukorral oldható meg.
– És ha a legnagyobb igyekezetünk ellenére mégsem sikerül szépre a sütemény, ne feledjük, hogy egy kis porcukorszórással a nem tökéletes küllemű süti is javítható. A porcukor ápol és eltakar!
És végül a jó piskóta alap tészta sütésének fortélyai:
– Ha nem lapnak kikenve sütjük a piskótát, hanem formában, akkor tojásonként (M-es méret), 23 g lisztet, és 20 g cukrot kell számolnunk. (Ne sajnáljuk kimérni pontosan!)
– Puhább lesz a piskóta, ha a liszt 1/3-át lecseréljük kukorica keményítőre.
– Piskótatésztába mindegy, hogy kristály- vagy porcukrot használunk.
– Mindig előmelegített (170-180 °C) sütőbe tegyük a piskótát. Alsó-felső sütésen, nem légkeveréssel!
– A 6-8 tojásos piskótának kb. 25-30 perc a sülési ideje (sütő függő is), addig nem szabad nyitogatni a sütő ajtaját.